„Egy nép lelke él ezekben a szavakban.
Csak be kell hunynunk a szemünket, hogy lássuk”
Kmeczkó Mihály
Nem kell mindjárt rosszra gondolni, csupán néhány meghökkentő nevű településre szeretnénk elkalauzolni Önöket!
Településneveink hosszú évszázados múltra tekintenek vissza, őrzik történelmünket, emlékeinket, mert aki a múltat nem ismeri, a jelent meg nem értheti.
A Vas megyei Rum község neve a Rumy családnévből származik, korábban a család várkastélya is itt állt. Az úgynevezett rumi serleg, világhírű ötvösremek,1474-ben készült és nem egészen tisztázott körülmények között külföldre került. A település határában folyik a Rába folyó.
A Zala megyei Kemendollár neve sem szokványos a magyar falunevek között. Kemendollár- Kemend és Ollár községek egyesítéséből jött létre a XIX. század közepén. Kemend 1328- ban fordult elő az oklevelekben, mint váras hely. A településen szórakoztató és tudományos rendezvények vannak Dollári esték néven.
A Vas megyei Pornóapáti település nevét első hallásra megrökönyödéssel fogadják az ide látogató emberek, majd később jóízű tréfákat, szójátékokat találnak ki. Azt pedig már el sem akarják hinni, hogy a falu lakói a cumigyárban dolgoznak, csak a helyi emberek sekélyes viccének tartják. A Pinka mentén elhelyezkedő részben németek lakta település nevét a Ják nemzetség tagjai által alapított cisztercita apátságnak köszönheti. (a pernau szóból eredeztethető)
Ha tovább barangolunk még a Nyugat- Dunántúlon természetesen bőven találunk még érdekes településneveket: a keresztrejtvényekből ismert Bő és Sé, a titkos Nekeresd, a félelmetes Bősárkány, valamint a magyar és külföldi turisták számára egyaránt nyelvtörőnek számító Chernelházadamonya.....